Când am fost la Ierusalim am văzut multe lucruri interesante, pe care le-am scris în cartea: “Însemnări din călătoria la Ierusalim”. Acolo se află multe amănunte şi despre călătoria noastră cu vaporul pe apă.
Când am intrat cu vaporul în portul Constantinopol – și mai târziu în portul Alexandria din Egipt – un amănunt mi-a atras atenţia. Îndată ce vaporul nostru a intrat în raza portului, un far de pe ţărm, a început să sloboadă lumină roşie – și vaporul îndată s-a oprit. Lumina cea roșie a farului era semnul de oprire. Și-a stat vaporul pe loc, câteva minute, până când farul și-a schimbat culoarea în verde; atunci a început iar să înainteze.







